Rajd zuchowy w Handzlówce

SONY DSC „Jak dobrze nam zdobywać góry i młodą piersią chłonąć wiatr…”

 Handzlówka – to jest moja Mała Ojczyzna, to kraj mej duszy,
to najpiękniejsze dla mnie miejsce na Ziemi.

Harcerstwo – to moja pasja, to wpajanie młodym ludziom trzech prawdziwych wartości: wiary w Boga, dbania o honor i troski
o Ojczyznę, a przy tym niesamowita i piękna przygoda.

W sobotę 6 października 2012 roku, udało mi się połączyć
te dwie Sprawy, zresztą już po raz piąty…

 

 

Razem z moją drużyną zorganizowałam rajd dla gromad zuchowych z Hufca Łańcut. Już od pięciu lat, ta impreza cieszy się ogromnym powodzeniem wśród zuchów. Tym razem dodatkowo wzięły w nim również udział próbne drużyny harcerzy młodszych z Krzemienicy
i Handzlówki. Organizacja rajdu nie jest zadaniem łatwym, w Handzlówce bowiem nie ma odpowiedniego zaplecza w którym schronić mogłaby się gromada druhen i druhów na czas niepogody. Ale jak zwykle gościnna Handzlówka powitała skautów piękną aurą, dzięki której podkreślona została jesienna uroda mojej rodzinnej miejscowości.

Około 140 młodych ludzi wyruszyło więc w ten piękny, słoneczny i ciepły poranek w trasę, która dostarczyła im wielu wrażeń. Trasę starałam się wytyczyć tak, by połączyć w niej piękno handzlowskiej okolicy, wysiłek zdobywców wzniesień, radość z zabawy i dumę z umiejętności biegu na orientację. Na trasie czekały uczestników dodatkowe zadania, w których należało się wykazać zręcznością, spostrzegawczością, znajomością topografii, prawa zuchowego i harcerskiego, umiejętnościami z samarytanki, biegłością w odczytywaniu szyfrów itp.

Gościny użyczyła nam nasza  Szkoła Podstawowa przy której działają Próbna Drużyna Harcerska i Gromada Zuchowa „Kolorowe Nutki.  Właśnie przy budynku szkoły rozpoczynał się i kończył nasz bieg, którego oficjalna nazwa brzmiała: VI Hufcowy Rajd Zuchowy
i Młodszo Harcerski a jego hasło: „W poszukiwaniu harcerskich symboli”. Impreza zyskała na randze dzięki obecności samego Komendanta Hufca Łańcut – druh pwd Mirosława Maca.

Po oficjalnym powitaniu, którego dokonała dyrektor Szkoły Podstawowej
w Handzlówce, oraz określeniu zasad biegu, na trasę wyruszyły: 1 Gromada Zuchowa „Poszukiwacze Przygód” z Łańcuta z Namiestnikiem Zuchowym –  podharcmistrzynią Anną Musiał, 2 Gromada Zuchowa „Mali Wędrownicy” z Białobrzeg z druhnami Anetą Grocholską i Agnieszką Podleś, 5 Gromada Zuchowa „Czarne Jagódki” z Czarnej z druhną Małgorzatą Welc, 25 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” z Korniaktowa z druhną przewodniczką Jadwigą Matuszek, 26 Gromada Zuchowa „Słoneczna Gromada” z Bud Łańcuckich z druhną przewodniczką Agnieszką Gurak, Próbna Drużyna Harcerska z Krzemienicy z druhną Anną Dołegą, oraz gospodarze: IV Gromada Zuchowa „Kolorowe Nutki” z Handzlówki z druhną Magdaleną Piekarz i adepci z Próbnej Drużyny Harcerskiej z Handzlówki pod opieką Justyny Pelc.

Co 10 minut kolejne grupy wychodziły na trasę aby gromadzić fragmenty układanki zdobywane za wykonanie zadań w punktach kontrolnych. Trasa była poprowadzona w taki sposób aby uczestnicy mogli bezpiecznie poruszać się po zróżnicowanym terenie. W sumie do pokonania było około 7 kilometrów. Na trasie w 10 punktach kontrolnych czekali starsi harcerze, którzy czuwali by biegu poprawnie wykonali zadania i wykazali się różnymi umiejętnościami, wiedzą. Za zliczone zadanie zdobywano fragment układanki. Po pokonaniu całej trasy, na boisku szkolnym trzeba było ułożyć zdobyte puzzle i tak powstały obrazki symboli harcerskich: znaczek zuchowy lub krzyż harcerski.

Na tych którzy wracali z trasy i meldowali się na mecie czekała już pieczona kiełbasa
i ciepła herbata serwowana dzięki wspierającym naszą imprezę sympatykom – za co serdecznie dziękujemy.

Rajd zakończyła uroczysta zbiórka na boisku szkolnym podczas której sześcioro zuchów  z IV Gromady Zuchowej złożyło Obietnicę Zuchową, a 8 harcerzy z Próbnej Drużyny Harcerskiej z Handzlówki złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. Po odebraniu przyrzeczeń Komendant Hufca podziękował Pani dyrektor za gościnę na terenie szkoły,
a organizatorom czyli  druhnom Katarzynie Babiarz i Magdalenie Piekarz oraz harcerzom
z Handzlówki za wzorowe przygotowanie Rajdu.

Rajd odbył się dzięki wsparciu rodziców handzlowskich druhów, harcerzy
z zabezpieczenia medycznego oraz harcerzy starszych, którzy kiedyś działali w naszej Gromadzie Zuchowej: Małgorzacie Babiarz, Emilii Homendzie, Klaudi Rajzer i Sebastianowi Lichtarskiemu.

Szczególne podziękowania kieruję w imieniu własnym i druhny Magdaleny Piekarz dla Pani Anny Kluz i Pana Andrzeja Homendy, którzy podobnie jak dziś, od lat niezmordowanie wspiera nas pomocą przy organizacji różnych imprez harcerskich
i zuchowych.

Dla mnie najmilszym akcentem tego dnia była radość malująca się na twarzach wszystkich uczestników rajdu więc już za rok….

 

Druhna pwd. Katarzyna Babiarz